CLL

Orvos válaszol rovat
Tisztelt Doktor!

Férjemnél 4 éve CLL-t diagnosztizáltak, kelezést még Hála Istennek nem igényelt, 3 havonta járunk kontrollra. A februári kontroll jó eredményeket mutatott, ám márciusban a férjem fáradékonyabb-, és aluszékony lett, ezért visszamentünk a kórházba., ahol 68-as HGB-t és 21-es htk-t igazolt a labor, bár az ezzel - mint mondták - általában együtt járó rosszullét, vérnyomás emelkedés, egyéb tünet nem volt. Ezt követően felnyúlt a végbélbe, és véres székletet talált az orvos. Azonnal be kellett feküdjön a kórházba, és nagyon gyorsan elvégezték a Gastroscopia-t, amiről a vélemény: "A bulbusban több, a gyomorban néhány pontszerű erosio, amelyek vérzésforrásként nem jönnek igazán szóba." Eközben megkezdték a transfuziót is, az azóta eltelt 1 hónapban kb. 20 tasak vért, kapott. A fáradékonyság, aluszékonyság elmúlt, panasza érzésre nincs, a közérzete jó. Eleinte - a kapott vér ellenére - romlottak a HGB és htk mutatók, majd az eredmények váltakoztak. Hasonlóan a székletminta eredményekhez, amelyek a Weber vizsgálatok szerint ++++-től a negatív-ig változtak. Végeztek vastagbél tükrözést is, amely szerint: "A terminális ileum kb. 15 cm-es szakasza ép, a nyálkahártyán alvadt vérrel kevert nyák látható. Durva körülírt eltérés bizonyosan kizárható a vastagbélben. Ezt követte a Vér-pool scintigraphia, ahol az alkalmazott radiopharmacon: Pyron Pertechnetat Tc-99m, a Lelet: "A vörös vértestek in vivo jelölését követően készített hasi planáris felvételsorozaton aktív FI vérzésre utaló kóros aktivitás fokozódása nem látható". Ezt ultrahang, majd tüdőröntgen, ill. has CT Angiographias vizsgálat követte, mind negatív eredménnyel. Ekkor még úgy tudta a kórház, hogy a kapszulás endoszkopia vizsgálatot áprilistól támogatja a EP, erre várva feküdt bent a kórházban a továbbiakban, de végül is ez csak májustól várható. Jelenleg átlagban 5-6 naponta kap újra vért, váltakozó vér-, ill. széklet leletekkel.
Abban kérném a segítségüket, hogy fentieken kívül más TB által is támogatott vizsgálat van-e, ill. szóba jöhetne-e. Van-e esetleg hasonló tapasztalatuk szurokszéklet kapcsán.
A férjemnek nem ritkán van fogínyvérzése - ami talán az alapbetegsége, a CLL velejárója -, jellemzően éjszaka. Időnként reggel érzi a jellegzetes ízt a szájában, és ilyenkor ki is köp vért igen kis mennyiségben, de a párnán is találhatóak ilyenkor vérfoltok. A kórházban kizárták annak a lehetőségét, hogy ez okozhatná a vért a székletben.Egyetértenek-e ezzel a véleménnyel? Nem utolsó sorban az is erősen foglalkoztat bennünket, hogyha a kapszulás vizsgálat sem ad eredményt a vérzést illetően, akkor hogyan lehet majd megállapítani az okot?
2011. 04. 20. | 11:27

Kedves Kérdező!
Az Ön által részletesen ismertetett kórtörténet és leletek alapján sem vállalkozom arra, hogy megoldom a gordiuszi csomót azaz megmondom, mi lehet a férje vérszegénységének / vérzésének az oka, de néhány ötlet azért felmerül bennem:
1. A gyomor-bél rendszert tekintve a vastagbél mint vérzésforrás kizárható. A vékonybélből általában ritkán származik vérzés, de a körülményeket tekintve mégis elképzelhető. Sajnos a vékonybél rendkívül nehezen vizsgálható, a már említett kapszulás endoszkópia mellett szóba jön a jejunoscopia – ezt ugyanolyan módszerrel végzik, minta a gastroscopiát, csak az eszköz 3 méter hosszú és egészen az éhbélig (jejunum) levezethető. A tb ezt támogatja, de csak néhány intézményben áll az eszköz rendelkezésre. Azt sem hagynám figyelmen kívül, hogy a gyomorban igenis találtak kisebb erosiókat, melyekből szintén származhat vérzés.
2. A fogínyvérzést / véres köpetet sem bagatellizálnám el. Lehet, hogy a férje a légutakból vérzik, csak lenyeli a vért, és úgy kerül a gyomor-bél huzamba? Egy alapos fül-orr-gégészeti és tüdőgyógyászati vizsgálatot is indokoltnak tartanék!
3. A CLL szintén járhat vérszegénységgel, nem a vérzés a jellemző, hanem a, a csontvelő kevés vörösvértestet termel vagy b, ellenanyagok képződnek a vörösvértestek ellen, s azok tömegével pusztulnak.
Elképzelhető, hogy a férje vérszegénységének hátterében nem csak egy meghatározott ok áll, hanem a “sok kicsi sokra megy” elv alapján több tényező is szerepet játszhat.

Orvosszakértő 2011. 04. 26. | 10:14
close