Hasfájás és bukás

Orvos válaszol rovat
Tisztelt Doktor!

Kislányom 2010. novemberében született császármetszéssel (mekoniumos magzatviz miatt). 6 hetes kora óta minden nap sír kakilás előtt és közben, látszik rajta, hogy nagyon szenved. A gyermekorvos már megállapította, hogy nagyon sok levegő, szél van a beleiben, és adott rá Sab simplexet, illetve Lefax-ot (Németországban élünk, itt ezek a gyógyszerek vannak, de hasonlóan simeticon tartalmúak), de nem használtak semmit. Később javasolta, hogy teljesen hagyjam el a tejtermékek fogyasztását. De ez sem vezetett eredményre.
Így, majd 7 hónaposan is nagy sírás, vörösödés, nyomás övezi a kakilást és szél kiengedését. Széklete napi 4-5 alkalommal van és híg, aranysárga, anyatejes. Az esetek 90%-ában szopás közben kakil. 6 hónapos koráig csak anyatejet kapott, illetve meg most is főként azt eszik 3-4 óránként.
A súlynövekedése sem az igazi, 2800g-mal született és 6 hónaposan 5570g volt, viszont ránézésre nem sovány baba, így a gyermekorvost nem foglalkozik ezzel.
Másik aggodalmunk, hogy már születése óta az evések után akár 1,5-2 órával is nagy mennyiségűt bukik.
Olvastam a Hirschsprung betegségről, és remélem nem ezzel állunk szemben. A tünetek közül a magzatszurok késői távozása nem áll fenn, mert az rendesen távozott tőle mar az első éjszaka.
A leírtak alapján esetleg lenne valami ötlete, hogy mi a probléma? Mert az alapján rá tudnék kérdezni az itteni orvosoknál.
2011. 06. 09. | 18:27

Kedves Kérdező!
A leírtak alapján Hirschprung-kór lehetősége nem áll fenn gyermekénél, mert az – többek között- szorulással jár!
Kifejezett gázosság esetén fontos a gyermek etetések előtti tornáztatása (pl. lábait hasához húzva), patikában kapható puffadás elleni szerek alkalmazása, édeskömény tea fogyasztása, és mivel gyermeke még szopik, Ön se fogyasszon gázképződéssel járó ételeket!
Visszatérő bukás esetén ún. GER,azaz az ételnek gyomoról a nyelőcsőbe történő visszaáramlás áll fenn, ilyenkor a fekvéskor a fejvég megemelése, étkezést követően akár 1 óráig is eltartó büfiztetés tanácsolt.
Egyebekben gyermeke fél éves korára megduplázta a születési súlyát, ami ideálisnak mondható!
Ha ezen módszerek nem mérséklik gyermeke panaszát, gyermek-gasztroenterológus felkeresése javasolt!

Orvosszakértő 2011. 06. 13. | 21:15
close