Hashajtó ételek

A székrekedés leküzdésére érdemes először is áttekinteni, hogy mit és hogyan eszünk. A nem eléggé rostdús táplálkozás, a finomított szénhidrátok, cukros üdítők és nassolnivalók túlzott fogyasztása, a rendszertelen étkezés mind hozzájárulhatnak ahhoz, hogy előbb vagy utóbb szorulásunk legyen. Mit (t)együnk ellene?

A bélben, vízfelvétel közben megduzzadva a vastagbél reflexes összehúzódását segítik a magas rost- és/vagy nyálkatartalommal – például lenmag, koriandermag, görögszénamag, útifűmaghéj – rendelkező növényi élelmiszerek.

Ezen élelmiszerek különösen jó hatásúak a krónikus székrekedés ellen minden korosztályban, és várandós nőknél is. Naponta egy-két alkalommal, bőséges vízzel fogyasszuk ezeket a táplálékokat, máskülönben épp az ellenkezőjét, székrekedést érhetünk el.

Oliva- és lenmagolaj

Az olívaolaj és a lenmagolaj szintén stimulálja az emésztőrendszert és megkönnyíti a széklet kiürítését. Reggel, ébredés után, üres gyomorra nyeljünk le egy evőkanál olajat. Fontos, a mindennapi étrendbe is beilleszthető rostforrások közé tartoznak a teljes kiőrlésű gabonafélékből készült kenyerek, tészták és péksütemények, az étkezési korpa, a friss zöldségek, gyümölcsök és a hüvelyesek.

Kávé és koffein székrekedés ellen

A reggel elfogyasztott kávé, pontosabban a benne lévő koffein, hozzájárul ahhoz, hogy az emésztésünk is beinduljon, mivel azonban vizelethajtó hatása is van, ezért a folyadékveszteséget pótoljuk.

Aloe vera

Az aloe vera kipréselt levét elfogyasztva az emésztésünket is segíthetjük. Keverjünk két evőkanál sűrű aloezselét egy pohár gyümölcslébe, vagy igyunk egy pohár aloelevet reggelente. Tapasztaljuk ki, mely ételek azok, amelyek egy kicsit “meghajtanak minket”. Ezeket érdemes kis mennyiségben, de rendszeresen fogyasztani. A legtöbb embernél például segíthet az anyagcsere helyreállításában néhány szem aszalt szilva vagy pár kanál szilvalekvár is.


close