Székrekedés elleni diéta

A székrekedés elleni diéta legfontosabb eleme a rost, melyet fokozatosan ajánlott beépíteni az étrendbe. A megemelkedett rostbevitel mellett elengedhetetlen több vizet fogyasztani, ellenkező esetben súlyosbodik a székrekedés.

Az alábbiakban gyakorlati útmutatót adunk a székrekedés elleni diétához.

A diéta összetevői

A korpa, nyers zöldség és gyümölcs, a magas rosttartalmú gabonák napi fogyasztása természetes módon serkenti a bélműködést. Hasonló hatást vált ki a meleg víz vagy koffeinmentes tea fogyasztása reggelente. Ajánlott oldódó és nem oldódó rostokat egyaránt fogyasztani. Oldódó rostokat tartalmazó étel például a zabkása, zabliszt, korpa, barna rizs, narancs, grépfrút, útifű mag. Az oldódó rostok sok vizet képesek magukba szívni, ezáltal hatékonyan enyhítik az enyhe székrekedést és hasmenést egyaránt. Nem oldódó rostokat tartalmaz a keserűdinnye, a búzakorpa, a teljes kiőrlésű kenyér vagy tészta, főzött árpa, lencse, lóbab vagy fehérbab, zöldborsó, spenót, cékla. Napjainkban már számos helyen kaphatóak rosttartalmú étrendkiegészítők is.

Több rost adható az étrendhez, ha a reggeli gabonapelyhet, frissen vágott gyümölcsöt vagy joghurtot megszórjuk két teáskanál korpával. Nem szabad elfeledkezni arról, hogy a megnövekedett rostbevitel mellé több vizet kell fogyasztani, különben szó szerint beleragad az étel a belekbe. A rostbevitelt lassan, fokozatosan kell növelni, hogy elkerülhető legyen a puffadás. A napi ajánlott rostbevitel 10 év fölötti gyerekek és felnőttek számára legalább 20 gramm. A diéta néhány hét alatt kifejti hatását.

Mire kell figyelni?

A rostok fogyasztását nem szabad túlzásba vinni, mert emésztőszervi panaszokhoz vezethet. Mindig ügyelni kell arra, hogy megfelelő mennyiségű tiszta vizet fogyasszunk. Naponta legalább nyolc vizespohárnyi vizet kell meginni. A víz elősegíti a széklet áthaladását a beleken. Nem szabad egyetlen étkezést sem kihagyni, ugyanis az étel az elsődleges bélműködést kiváltó tényező.

Ki kell iktatni az étrendből a fehér rizst, fehér kenyeret és tésztát, burgonyát, olajat, mert ezek az ételek súlyosbítják a székrekedést. A szorbitolban és fruktózban gazdag gyümölcsök (alma, körte, aszalt szilva, füge), valamint a káposzta, karfiol és bab óvatosan fogyasztandó, mert nagy mennyiségben puffadást okoznak.


close